Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZEMSKÁ TECHNOLOGIE

Antiprioří zbraň
Když SG-1 objevila klon Annubise a SGC z něho získali několik dat, když byl na Zemi, dr. Lee a plk. Carterový vyvinuli Antiprioří zbraň. Prior je vlastně vyspělý člověk a proto ovládá některé nadpřirozené schopnosti. Antiprioří zbraň by měla Priorovi zablokovat tu část mozku, která mu umožnuje používat nadpřirozené schopnosti.

Devítka
Devítka je nejsilnější bomba, kterou kdy lidstvo vynalezlo. Je to jaderná hlavice obohacená naquadrií. Je navržená tak, aby vypařila Hvězdnou bránu a vše v okolí 100 mil. SG-1 ji použila na zničení štítu Oriů, ale místo toho mu dodali 70% energie potřebné k obklopení celé planety. Nějakým záhadným způsobem výbuch brána vydržela.

Dial Home Device (DHD)
Protože se v Gíze (1928) nenašel s bránou ovládací panel, pozemšťané místo něj používají tři počítače. Počítače jsou napojené na bránu a pomocí nich se dá zadávat adresa, orvírat a zavírat iris, ovládat sonda,...

Generátor elektromagnetického pulsu
Generátor vyšle elektromagnetický puls, který by mohl zničit elektrické nebo energické zařízení. Dr. McKay ho vytvořil, aby ho použil proti Annubisově zbrani, když útočil na bránu. Tento pokus ovšem selhal, protože puls nebyl dost silný.

Iris
Iris je součástí Hvězdné brány na Zemi. Je 50 mikrometrů od hranice červí díry, takže se hmota nestihne ani reintegrovat. Je vyrobena z oceli posílené mimozemským materiálem triniem. Ovládání Iris je u zadávacího počítače.

Kladivo na Goa'uldy
Kladivo na Goa'uldy je jaderná raketa obohacená naquadaham a síle 1 000 megatun. Byly postaveny dva prototypy, které byly použity na dvě goa'uldské loďě, které chtěly zaútočit na Zemi. Obě rakety jsou vybaveny technologií stealth a uniknou pozemským radarům, ale goa'uldským ne. Ale rakety nepronikly goa'uldskými štíty a plán selhal. Naštěstí byla na palubě SG-1.

M.A.L.P
M.A.L.P se posílá bránou na planety, na kterých ještě nebyly SG týmy. Může posílat zpět bránou video i audio signály, které přijme a přehraje zadávací počítač. Je vybavena atmosférickými senzory, automatickou chemickou laboratoří provádějící rozbor vzduchu a půdy, teploměrem, senzorem měřícím radiaci....

Mobilní bojová věž
V seriálu se tato technologie vyskyla pouze jednou a to když SG týmy zachraňovaly Abydosany, když je Amounet zajala. Je to vlastně M.A.L.P. zkombinované s kulometem. Místo laboratoře na sondě je kulomet.

Naquadahová bomba
Naquadahovou bombu sestrojila Sam na příkaz Jacka proti gadmeerské loďi, která mířila na vesnici Enkarenů. Bomba se sestrojí z naquadahového reaktoru tak, že místo, aby se energie uvolňovala, tak se hromadí. Jakmile dosáhne kritické hranice, vybouchne.

Naquadahový reaktor
Naquadahový reaktor dokáže vyrobit velké množství energie. Vyrobí dostatečně energie, aby napájel Hvězdnou bránu. Pozemský naquadahový reaktor byl vyroben podle vzoru orbánského reaktoru.

Odyssea
Odyssea je nová pozemská loď. Vypadá stejně jako Daedalos. Má Asgardské štíty, transportní technologii,... Odyssea se poprvé objevila v díle 9x16 Off The Grid, když měla pomocí transportní technologie transportovat všechny Hvězdné brány z Baalovy mateřské lodi. Odyssea byla při své první misi funkční na 90%.

Ovládací centrum
Toto centrum měl Daniel pod svým domem, když vytvořil obrannou síť, tvořenou ze satelitů AG-3. Pomocí ovládání mohl ovládat celou síť a bránit tak Zemi před goa'uldy. Místo toho ovšem zaútočil na Zem. Naštěstí prožíval pouze sen.

Protilátka
Protilátku proti goa\'uldům vynalezl dr. Flaming. Když si před implantací goa\'uldí larvy stríknete protilátku, goa\'uld ve vás do několika minut zemře.

Schránka ze Saganova institutu
Tato skříňka byla specíálně vyrobena pro civilizace, které by chtěli navázat přítelské vztahy se Zemí. První schránka byla určena Thorově rase (Asgardům), kterou SG-1 zanechal na Cimmerii, aby ji předali Thorovi. Ale když Heru'ur zaútočil na Cimmerii, Cimmerijci poslali schránku bránou na Zem. Schránka obsahovala iridium, které po sobě zanechává slabou radioaktivní stopu, a podle toho Sam poznala, že červí díra byla otevřená ze Cimmerie a proto tam šla SG-1, aby zachránila Cimmerijce.

Směrová nálož
Tato nálož je speciálně upravená bomba tak, aby vybuchla do určeného směru. SGC ji použilo na bránu, aby se Hvězdná brána přetížila a aby červí díra přeskočila jinam, protože červí díra byla spojená s planetou, u které právě byla černá díra.

U.A.V
U.A.V je letecká sonda. Postavila jej Sam Carterová. U.A.V se používá na zkoumání většího okrtuhu kolem brány. Je vybaveno radarem, kamerou,... K odsartování se používají raketové motory.

X-301
X-301 je první lidská stíhačka křížená s dvěma goa'uldskými letouny. Je vybavena několika raketami, které by měli být schopny prorazit goa'uldský štít a zničit mateřskou loď (Ha'tak). X-301 ale nesplnila to co měla, protože v sobě měla zabudované návratové zařízení na Apophisovu domovskou planetu. Jack a Teal'c málem zemřeli.X-301 byla vyrobena pouze jedna.

X-302
X-302 je první letoun postavený lidmi, který je schopen letět hyperprostorem. Má čtyři druhy motorů: klasické triskové, zážehové a přídavné raketové, čtvrým motorem je hyperpohon poháněný naquadrií, kterou přinesl Jonas Quin z jeho domovské planety.

X-303 Prometheus
X-303 je třetí ze série pokusů postavit vesmírnou loď schopnou hyperrychlosti. Je vybavena asgardskými štíty a zbraněmi. Má také asgardské transportní zařízení, ale ne asgardský radar. Pokud budete chtít do Promethea něco přesunout, musíte ten objekt nejdřív označit.

Zařízení na měření neutronové radiace
Toto zařízení nesla s sebou Sam do velké pyramidy, kdy byla křišťálová lebka. Když se Daniel díval lebce do očí, neutronová radiace prudce stoupala, až z toho Sam omdlela.

ASGARDSKÁ TECHNOLOGIE

Asgardské ovládací centrum
Z tohoto místa se dá ovládat veškerá technologie na palubě lodi. Dá se přes něj i visuálně komunikovat. K tomuto centru je napojeno i několik ovládacích panelů, kterými se vše ovládá. (transport, komunikace,...)

Biliskner
Biliskner je poháněna čtyřmi neutrino-iontovými generátory. Každý o výkonu 1 000 000 000 kW. Biliskner má také maskovací zařízení. Může letět hyperprostorem velmi velkou rychlostí. V hyperprostoru není schopna obrany ani útoku, protože se všechna energie spotřebovává k letu. Má velmi účinný štít z venku, ale i zevnitř, který tlumí výbuchy.

Daniel Jackson
Daniel Jackson je standartně vybavena Asgardskými zbraněmi a štíty. Může taktéž vletět do hyperprostoru, ale zase v něm není schopna obrany ani útoku. Thor (s pomocí Jacka a jeho Antických vědomostí) svou loď vybavil větší verzí Distributoru, aby zničil replikátory na nové domovské planetě Asgardů. Naneštěstí někteří replikátoři unikli.

Energetická zbraň
Tuto zbraň zapůjčil Asgard Vaseer do SGC, aby mohli na bránu vypálit energetickou střelu, a červí díra by přeskočila z naší alternativní reality do jiné. Tento plán vyšel a všechny alternativní týmy se vrátili zpět do svých realit.

Holografické komunikační zařízení
Holografické komunikační zařízení má mnohem větší dosah než komunikační zařízení do ruky. Je také mnohem vyspělejší. Vytváří holografickou projekci toho, kdo komunikuje. Má mnohem větší dosah.

Hologram
Tuto technologii okopíroval Annubis od Thora, když ho zajal. Tato technologie dokáže dočasně vypnou elektronické systémy v SGC a vytvořit hologram před bránou, i když je zavřená Iris. Annubis tímto způsobem oznámil lidem, že budeou zničeni, když na ně ůtočil skrz bránu.

Komunikační zařízení
Komunikační zařízení je něco jako vysílačka, jenomže má daleko větší dosah. Člověk (Asgard, Antik) jím může komunikovat z povrchu planety (i z vnitřku hory) s lodí na oběžné dráze planety. Toto zařízení dal Thor Jackovi, když na Zemi byli Goa'uldi, aby souhlasili se smlouvou o chráněných planetách.

Laboratoř
Tato laboratoř obsahuje všechny standartní prvky asgardské technologie (transportní zařízení, stázovou komoru,...). V laboratoři měl Heimdall uschované tělo asgarda starého 30 000 let. Pro Asgardy je velice důležitý.

Novější zařízení na dilataci času
Toto zařízení by mělo mít stejný účinek jako to starší. Kolem něčeho vytvoří bublinu a čas v ní se zpomalí nebo zrychlí. Asgard Vaseer zapůjčil zařízení SGC, aby mohli zrušit účinek, který posílal týmy z alternativní reality na Zem. Tato mise se ovšem nezdařila, ale byl jiný plán.

O'Neill
Loď třídy O'Neill byla vytvořena speciálně pro boj s replikátory. O'Neill je naprostý vrchol asgardské technologie. Je vybavena všemi Asgardskými technologiemi. Její trub je vyroben ze slitiny naquadahu, trinia a uhlíku. Je to nejtvrdší slitina, kterou Asgardi vytvořili. Může také vstoupit do hyperprostoru, ale taktéž jako Biliskner, není v něm schopna obrany ani útoku.

Ovládací panel
Tento panel je nejspíš na každé Asgardské lodi. Pomocí jej se dá ovládat komunikační zařízení a všechny Asgardské technologie, které v dosahu. Posouváním jednotlivých kamenů spustíte nebo vypnete určitou technologii.

Stázová komora
Tato stázová komora dokáže uchovat Asgarda (člověka) po velmi dlouhou dobu (minimálně 30 000 let). V komoře bylo nalezeno tělo asgarda, který by mohl znamenat pro asgardy záchranu před vyhynutím.

Stázový inkubátor
Je to lůžko o velikosti Asgarda. Dokáže ho udržet při životě. Má také antigravitační pole, které usnadňuje jeho přenos. Thor ho měl na své lodi Biliskner, když jeho loď obsadili replikátoři.

Thorovo kladivo
Thorovo kladivo postavil Asgard Thor na planetě Cimmeria, aby ochraňovalo místní obyvatele. U brány je zařízení, které oskenuje kohokoliv, kdo projde bránou a když zjistí, že má v sobě larvu goa'ulda, tak ho transportuje do bludiště v horách. Na konci bludiště je Thorovo kladivo, které vyjme z hostitele goa'ulda. Pokud hostitel přežije, může odejít.

Transport
Toto Asgardské zařízení je umístěno na Cimmerii před bránou. Přemístí každého, kdo má v sobě goa'uldího symbionta, do labyrintu v horách, kde musí projít Thorovým kladivem.

Transportní zařízení
Transportním zařízením se může přenést cokoliv odkudkoliv. Ovšem transport funguje jen do určité vzdálenosti (minimálně z povrchu planety na její oběžnou dráhu). Funguje na stejném principu jako brána. Hmota se rozloží, přenese se na jiné místo a zase složí.

Vzdušný přístav
Na tento přístav se transportoval Thor se Sam, aby jí ukázal loď O'Neill - naprostý vrchol Asgardské technologie. V těchto přístavech se nejspíš staví Asgardské mateřské loďě (Biliskner, Daniel Jackson, O'Neill).

Zařízení na dilataci času
Toto zařízení použili Asgardi pro boj s Replikátory. Když SG-1 našla Ries a dala ji Asgardům, objevili v ní příkaz, o kterém si mysleli, že jej Replikátoři poslechnou. Ten příkaz byl shromáždit se. Replikátoři se shromáždili na domovské planetě Asgardů, ale Asgardi tam nechali toto zařízení. Zařízení mělo vytvořit bublinu v okolí planety a čas v bublině běžel mnohem pomaleji, tento plán ovšem selhal. Do akce musela stará dobrá SG-1 s novou lodí: Prometheem.

Zařízení na zneviditelnění
Toto zařízení Asgardé dali Tiernodům. Tiernodi jsou pod ochrannými křídly Asgardů. Když Tiernody pronásleduje predátor až do jeskyně, použijí toto zařízení, aby zmizeli. Toto zařízení ukradl Maybornův tým, který ukradl i jiné technologie. Ovšem díky Jackovi a Asgardům se všechny technologie vrátily tam, kde byly.

GOUALDSKÁ TECHNOLOGIE


Urychlovač částic
Urychlovač částit vysílá na bránu částice velmi velkou rychlostí. Sokar je použil na pozemskou bránu, aby propálil iris. Iris je umístěna 50 mikromětrů od hranice červí díry, kde se nedokáže reintegrovat hmota, ale částice ano. Částice se hromadily a iris se začla zahřívat. Naštěstí Sokar každých 38 minut musel zase zadat adresu, protže červí díra se po 38 minutách automaticky zavře. Po zavření červí díry mělo SGC šanci zadat adresu, aby Sokarovi zablokovali bránou přístup.

Usirevova loď
Usirevova loď je nejspíš starší verzí Tel'tacu. Není známo, jak je rychlá, nebo jestli má zbraně a štíty. Usirev ji použil, aby se dostal ze Země. Tato loď byla ukrytá v jednom chrámě v poušti.

UV štít
UV štít je goa'uldské zařízení, které chrání obyvatele v malém okruhu před zářením ze Slunce. K vytvoření UV štítu jsou potřeba dvě identická zařízení.

Vesmírná loď
Tato loď byla nalezena v městečku Steveston, kterou stavěly koly goa'uldů. Loď nejspíš nebyla nikdy dokončena, protože Sam, Teal'c a Jonas přerušili tajnou operaci NID. Není známo, jestli loď má štíty či zbraně, nebo jestli je schopná letu v hyperprostoru.

Vesmírná stanice Vládců soustavy
Tuto stanici využívají vládcové soustavy k vyřízení záležitostí, jako je například přijmutí nového vládce. Na této stanici měl Daniel zabít všechny vládce, ale neudělal to, protože kdyby je zabil, Annubis (který se chtěl dostat zpět mezi vládce) získal všechny jejich lodě a stal by se nejmocnějším goa'uldem všech dob. Tok'rové proto říkají, že banda válčících goa'uldů je lepší, než jeden všemocný.

Vidlička
Tato technologie nemá určitý název a ani se neví, jaký má zdroj energie. Když se hrot dotkne člověka, způsobí mu to strašnou bolet. Z očí, úst a nosu začnou svítit žluté paprsky. Když se vidlička použije na Jaffův vak se symbiontem, je schopna Jaffu i zabít. To samé platí i u goa\'ulda, když ho bodnete do krku (kde je symbiont). Tato technologie se používá hlavně pro mučení.

Vo'cume
Vo'cume se využívá k svolání Jaffů. Dá se do něj nahrát jakékoliv video. Vo'cume vytvoří obrovský hologram. SGC do vo'cumu nahrálo smrt Apophise, aby mladí Jaffové uvěřili, že je mrtvý. Ale před tím, než se cokoliv zobrazí, Apophis vytvořil svou vlastní nahrávku. Když ho Jack uviděl, řekl o něm, že je to jen obrovský kejhající Apophis.

Zařízení na stázi
Je to vlastně nádoba, která zvenku vypadá jako keramická nádoba, ale uvnitř je velmi vyspělá technologie, která je určena pro stázi goa'uldích larev. Goa'uldí larva je ve džbánu schopna přežít i nekolik tisíc let. Goa'uld Seth do jednoto džbánu uvěznil Usireva, který se později osvobodil a Eset, který umřel, když z nádoby odpadla pečeť.

Zařízení na zneviditelnění
Toto zařízení použila Nirrti na Zemi, aby zranila Cronose a Teal\'ca. Později se na ni přišlo a byla uvězněna. Tímto zařízením disponovala také Hathor, která jej použila, aby se zneviditelnila, když zajala 3 členy SG-1. Tuto technologii nejspíš obě získali zkoumáním Reetů, kteří jsou od přírody neviditelní.

Zat'na'ktel
Zat'na'ktel je základní výbavou každého Jaffy. Goa'uldi ji používají proto, že první výstřel člověka zneškodní, ale nezabije ho to. Druhý výstřel většinu lidí zabije. A třetí ho rozloží.

Zažízení na vyrábění Jaffů
Toto zařízení má hathor umístěné na břiše. Použila to na O\'Neilla, aby ho udělal svým prvním novým Jaffou. Není známo, jakého zdroje zařízení používá. Nespíš, jako každá goa\'uldská technologie, v ní bude naquadahový zdroj.

Zbraň Za'tarců
Zbraň vysílá velmi účinný laserový paprsek. Nejspíš se ovládá myslí. Zařízení je vybaveno také autodestrukčí sekvencí. Ta je dost silná na to, aby zlikvidovala vše v okolí asi jednoho metru.

TECHNOLOGIE ORI


Meziplanetární transportní kruhy
Ori vyvinuli novější transportní kruhy, které dokážou přenášet mezi planetami. Není známo na jakou vzdálenost. Mají stříbrnou barvu a jsou popsány Oriiskými nápisy. Tato technologie se objevila v díle Origin, když Prior přivedl Daniela a Valu do město bohů.

Prioří hůl
Prioří hůl je jakokdyby univerzální. Prioři ji nosí všude s sebou. Hůl dokáže hodně věcí. Nejspíš se ovládá pomocí vůle nebo mysli. Prior jí dokáže vyslat po celé planetě nemoc nebo lék. Také se jí umí bránit. Například si vytvoří osobní štít. Může pomocí hole útočit (např. odhodit člověka někam - není známo kam). Jeden Prior zaútočil na Jaffy na planetě, která se měla stát útokem Oriů do Mléčné dráhy.

Satelit
Tento satelit poskytli Ori protektorátu Rand, aby zničili všechny, kteří nechtějí následovat Ori. Satelit má účinné zbraně a štíty. Tři výstřely ze satelitu úplně zničili promětheus, i když měl plně nabité asgardské štíty. Štíty satelitu odolají pozamským raketám. Satelitu ovšem trvá nekolik minut, než se jeho zbraň nabije. Štítu o něco méně.

Super brána
Není známo, že by tuto technologii kdy Antikové použili. Použili ji Oriové. Tato brána má v průměru odhadem 300-400 metrů. K vytvoření červí díry je potřeba obrovské množství energie, které nedokáže vyvinout ani ZPM. Ori proto použili černou díru. Ori chtěli super bránu použít k útoku na Mléčnou dráhu. Kdyby se jim podařilo otevřít červí díru, bránou by mohla projít celá jejich armáda. Super brána se skládá z jednotlivých bloků, které po spojení tvoří řetězec. Vala zabránila vzniku brány tím, že zabrala místo posledního bloku malou nákladní lodí a tím přerušila řetězec.

Štít
Tento štít je velmi důmyslně vytvořen. Ori ho použili na to, aby jím obklopili jednu planetu a tím mohli vytvořit Super bránu. Štít je navržen tak, že se napájí zbraněmi, které na něj útočí. Čím silnější je zbraň, tím víc se štít rozšiřuje. Když se na štít útoří, jeho síla značně slábne, ale rozšiřuje se mnohem rychleji než slábne. Když na štít nikdo neútočí, sám se rozšiřuje po etapák, při kterých slábne. SGC toho využilo, aby mohl Prometheus transportovat SG-1 do štítu, kde byl Prior.