Jdi na obsah Jdi na menu
 


PODPLUKOVNI´K JOHN SHEPPARD
 John Sheppard se připojil k expedici do Atlantis náhodou. Je to vynikající pilot a ze základny McMurdo letěl s generálem O´Neillem, který si ho vybral jako pilota, jenž ho měl dopravit na základnu v Antarktidě, kde před nedávnem objevili základnu Antiků. Shodou náhod ale major zjistil, že vlastní ATA gen (Ancient Technology Activation Gene), který mu umožňuje ovládat antickou technologii. A to natolik dobře, že ji nejen umí aktivovat, ale také kontrolovat a ovládat.

Je mu proto nabídnuta účast na expedici do města Antiků-Atlantis, jehož adresu objevil Daniel Jackson a které leží hluboko v galaxii Pegasus.

Brzy po příchodu do Pegasu se ovšem stává nechtěným vojenským velitelem, když je plukovník Sumner, který pozici původně zastával, Sheppardem zabit. Na Sumerovi se totiž živila Wraithská královna a Sheppard Sumnera zastřelil, když viděl, že si to Sumner sám přeje. A protože je expedice od Země odříznutá, nezbývá nic jiného, než aby Sheppard jeho pozici zaujal. Později se ukáže, že jeho nadřízení z toho moc nadšení nebyli, protože Sheppard má skvrnu v záznamech. Kdysi při jedné akci odmítl poslechnout rozkaz, když odmítl opustit své dva kolegy v Afghánistánu, a chtěl je zachránit.

Během začátků expedice se ale jeho problémy s autoritami projevily, když se často neshodl s doktorkou Weirovou, velící expedice. Když bylo město napadeno nanovirem, přímo ignoroval její přímý rozkaz. Později si ale své rozpory vyříkali a John se stal doktorce velkou oporou.

Díky její podpoře dokonce při znovu navázání kontaktu se Zemí prosadila, aby dál zůstal vojenským velitelem a navíc mu vynutila i povýšení na podplukovníka.

Při své službě v jiné galaxii se mu nevyhnuly problémy v podobě přisátí mimozemského brouka k jeho krku, což mu v budoucnosti způsobilo další potíže, když se po střetu s Wraithskou dívkou Eliou sám začal v něco podobného broukovi měnit. Doktor Beckett naštěstí našel léčbu, ale u Shepparda tyto události způsobily přirozenou averzi k těmto stvořením.

Má i smrtelného nepřítele v podobě bývalého Geniiského velitele, Kolyi, jenž se nejprve pokusil převzít násilím město. Kolya, který se stal nevítaným i mezi svými lidmi, Sheppardův tým o dva roky později překvapil na jedné planetě, kde Johna unesl a chtěl ho použít jako rukojmí při prosazování svých požadavků směrem k současnému vůdci Genii, Ladonu Radimovi. Sheppard opravdu zkusil, když Kolyovy přesvědčovací prostředky sestávaly z dost nepříjemného živení Wraitha na samotném Sheppardovi. Ten samý Wraith ale pomohl plukovníkovi utéct a později mu dokonce tzv. „darem života“ znovu vrátil jeho sílu a věk.

Sheppard má na Atlantis autoritu a velké slovo, protože často dokáže přesvědčit i doktorku Weirovou. To se mu povedlo i v případě nového člena svého týmu, Ronona Dexe, který se k nim připojil po útěku poručíka Forda, předávkovaného Wraithským enzymem.

Ronon Dex ho velmi respektuje a je mu i hodně vděčný za záchranu života. Sheppard má dále překvapivého nejlepšího přítele v podobě doktora Rodneyho McKaye, s nímž se nejednou dostal do maléru.


Biografie herce

Joe Flanigan představuje odvážného a talentovaného pilota Majora Johna Shepparda, který se stal členem týmu Stargate Atlantis poté, co objevili jeho schopnost manipulovat s antickými technologiemi.

Narodil se v Los Angeles. V šesti letech se přestěhoval na malý ranč na předměstí Rena v Nevadě. Navštěvoval základní školu v Ojai v Californii a později získal diplom z historie na Colorádské univerzitě. Následující léta strávil v cizině (v Paříži), kde pracoval jako časopisový reportér. Poté začal studovat herectví v The Neighbourhood Playhouse v New Yorku.

Po návratu do Los Angeles v roce 1994 se objevil v televizní minisérii "Family Album" na NBC. Celkem pravidelně pak vystupoval například v seriálech "Sisters" a "First Monday". Od té doby hrál ještě v mnoha filmech a seriálech (například i jako pilot).

Flanigan je již po mnoho let náruživým lyžařem, volné chvíle si krátí lezením po skalách, jízdou na horském kole a surfováním. Nyní bydlí v Malibu v Californii se svojí ženou a dvěma syny.

Filmografie

Stargate: Atlantis (2004) TV Series .... Maj. John Sheppard, USAF
111 Gramercy Park (2003) (TV) .... Jack Philips
Thought Crimes (2003) .... Brendan Dean
Farewell to Harry (2002) .... Nick
First Monday (2002) TV Series .... Julian Lodge
Silent Men (2000) .... Regis
Force, The (1999) TV Series
Other Sister, The (1999) .... Jeff Reed
First to Go, The (1997) .... Pater Cole
Tell Me No Secrets (1997) (TV) .... Adam Stiles
Sisters (1991) TV Series .... Brian Cordovas (1995-1996)
Reason to Believe, A (1995) .... Eric Sayles
Deadline for Murder: From the Files of Edna Buchanan (1995) (TV) .... Scott Cameron
Family Album (1994) (TV) .... Lionel

DR.ELIZABETH WEIR

 Doktorka Elizabeth Weir se poprvé dozvěděla o programu Stargate, když byl odvolán generál Hammond, jemuž bylo později svěřeno velení nad lodí Prométheus. Vybral si ji sám senátor Kinsey, protože si myslel, že jako diplomatka, která nemá ráda armádu, mu půjde na ruku. Ovšem doktorka ho nepříjemně překvapila, když dokázala sama na dálku velet obraně nad Antarktidou, kde byla tou dobou SG1 a kam se chtěl dostat Anubis, protože to je místo, kde měli Antikové kdysi základnu. Potom, co se Země dokázala ubránit, byla pověřena velením právě v Antarktidě. Když Daniel Jackson objevil město Atlantis, byla vybrána jako velící expedice.

Po několika měsících na Atlantis zažije šok, když Sheppardův tým najde ve městě její zmrazené, deset tisíc let staré já. Dozvídá se, že původní expedice neuspěla, protože ve městě nefungoval bezpečnostní mechanismus, který uvolnil kotvy na dně oceánu a vyzdvihl tak město nad hladinu. původní Elizabeth se ale podařilo náhodou dostat do minulosti, mezi žijící Antiky, kde jí jeden z nich velmi ochotně pomohle a právě tento systém nainstaluje. Elizabeth se pak uložila ke spánku, aby se mohla setkat se svou expedicí. Probuzení ale nevyšlo podle plánu a tak je objevena a probuzena až o téměř rok po začátku expedice. "Stará" Elizabeth pak umírá šťastná, že zachránila životy všech a že "mladá" Elizabeth může žít dál.

Na Atlantis je ovšem jako diplomatka vystavena mnoha neobvyklým situacím, které se ne vždy dají řešit jen dialogem a tak se často názorově střetává se Sheppardem. Je nucena občas překročit jisté hranice, když například dovolí experimentovat na Wraithském zajatci nebo dovolí tvrdší výslech Kavanagha, podezřelého z uložení bomby ve městě.

Často musí čelit situacím, které předtím nezažila a během obléhání Atlantis, kdy je do města vyslána pomoc v podobě plukovníka Everetta, si před ním musí obhájit své postavení. Sheppard, ač mezi nimi panují neshody, se stane její velkou oporou a pomocí v těžkých situacích, i když se občas zdá, že na ní má moc velký vliv. Sama udělala několik špatných rozhodnutí, i pod tlakem Shepparda.

Později má problémy i s dalším vojenským velitelem, tentokrát plukovníkem Caldwellem, velícímu lodi Daedalus, jenž je trochu zástupcem Pentagonu. Postupně ale i s ním uzavírá jakési příměří a dokonce si dokáže získat její respekt tím, že převezme velení ve chvíli, kdy jsou ona a Sheppard posedlí dvěma mimozemšťany, kteří převzali nadvládu nad jejich těly a myslí. Do těla Elizabeth vnikla Phoebus, zástupkyně vymřelé rasy, která chtěla zabít Thalena, tou dobou obývající tělo Shepparda, a který byl zástupce jejích nepřátel. Elizabeth to fyzicky moc neovlivnilo, ale nejspíš si nese následky toho, že střílela a zranila vlastní lidi.

Jedno z jejích větších pochybení, kdy si lidé získali nepřátele v podobě Asuranů, což je druh lidských Replikátorů, se jí velmi vymstilo. Když ji jeden z Asuranů, Niam, jenž jim původně pomáhal, napadne, přenese do jejího těla nanovirus. Ten ji později uvrhne do komatu, v němž se pohybuje v "reálném světě", kdy jí všichni tvrdí, že se nervově zhroutila a je umístěna v psychiatrické léčebně. Musí bojovat, aby se dostala zpět a hodně jí pomůže Sheppard a vzpomínky na pobyt na Atlantis.

Elizabeth má u svých lidí respekt, a má velké slovo i u prezidenta, proto jí občas projdou tvrdohlavá stanoviska, která zastává. Město miluje a je ochotná kvůli němu a lidem v něm hodně riskovat a po letech strávených v galaxii Pegasus se občas dokáže uchýlit i k méně diplomatickým řešením.


Biografie herečky

Torri Higginson hraje Dr. Elizabeth Weir, specialistu v diplomatických vztazích, která vede Stargate Atlantis tým na odvážných výpravách do vzdálené galaxie Pegasus.

Narodila se v Ontariu. V osmnácti se přestěhovala do Anglie jako žák Patsy Rodenburga. Díky těmto zkušenostem se skvěle uvedla do světa herectví a o rok později se vrátila do Londýna studovat herectví na Guildhall College of Music and Drama.

V době, kdy žila v Los Angeles, si osvojila opuštěného voříška, kterého pojmenovala "Paloma Sedgewick Saddie Street" nebo krátce "Sedge". Ten byl motivem pro založení mezinárodní charitativní organizece "A Smile", která využívá pouta mezi člověkěm a zvířetem jako terapeutický nástroj pro pomoc pacientům k uzdravení z mnoha rozličných druhů tělesných, fyziologických a duševních poruch. Ona a Sedge navštěvovali pravidelně pacienty nejméně jedenkrát týdně. Také byla mnohokrát dobrovolníkem na "Food On Foot" víkendech, nekomerční organizaci poskytující chudým a bezdomovcům v Los Angeles jídlo, oblečení a další nezbytnou pomoc.

Filmografie

Stargate: Atlantis (2004) TV Series .... Dr. Elizabeth Weir
Irish Eyes (2004) .... Lorraine Healey
Crust (2003) .... Alice
Autopsy Room Four (2003) .... Dr. Katie Arlen
Bliss (2002) TV Series
Twas the Night (2001) (TV) .... Abby Wrigley
Turning Paige (2001) .... Sheila Newlands
Rats (2000) .... Nancy
City, The (1999/II) TV Series .... Katharine Strachan
City, The (1999/I) (TV) .... Katharine Strachan
Storm of the Century (1999) (mini) TV Series .... Angela Carver
Family of Cops III (1999) (TV) .... Caroline Chandler
Airborne (1998) .... Sara Gemmel
Balls Up (1997) (TV) .... Jenny
Double Take (1997) .... Peggy
Absolute Truth, The (1997) (TV)
Memory Run (1996) .... Kristen
English Patient, The (1996) .... Mary
Jungleground (1995) .... Samantha 'Sammy' Woods
When the Bullet Hits the Bone (1995) .... Allison Doherty
TekWar: TekJustice (1994) (TV) .... Beth Kittridge
TekWar: TekLords (1994) (TV) .... Beth Kittridge
TekWar (1994) (TV) .... Beth Kittridge
Family Pictures (1993) (TV) .... Liddie (19-38)
Women of Windsor, The (1992) (TV) .... Gwen
Photographer's Wife, The (1991) .... Suzanna

PORUČIK  AIDEN FORD
 Tento mladý poručík je velmi nadšený z nového přidělení do týmu Atlantis, a sám se také na tuto misi dobrovolně přihlásil. Doma nechal své prarodiče, kteří ho vychovali, i sestřenici, s níž si je velmi blízký. Nikdo z nich neví, co jejich Aiden dělá, ale myslí si, že je někde v Afghánistánu.

Ford je během prvního roku na Atlantis Sheppardovým zástupcem a pravou rukou. Často si dokáže zachovat chladnou hlavu i ve chvílích největšího zmatku a uvažuje čistě vojensky a takticky.

Když byl spolu s ostatními členy týmu v Jumperu, který se zasekl v bráně (epizoda 38 minutes), dokázal převzít velení a díky němu nakonec všichni psychicky náročnou situaci ustáli a přežili.

Jeho chladné uvažování je narušeno ve chvíli, kdy je spolu s dalšími lidmi nakažen nanovirem, který zabil několik vědců, a s nímž jako voják nemůže nijak bojovat. Tehdy naštěstí dokázali doktoři McKay a Beckett najít lék.

Nedokázali mu však už pomoci, když mu při napadení Wraithem vnikl do těla Wraithský enzym. Ten Fordovi sice dodal sílu a energii, ale ošklivě mu zamlžil mysl. Mladý muž proto utekl z Atlantis bránou, aby týmu později dělal nepříjemnosti při jeho misích.

Poprvé je to ještě krátce po jeho útěku z města, kdy na jedné planetě unese doktora McKaye a snaží se zachránit plukovníka Shepparda a Teylu z rukou "nepřítele" Ronona Dexe. Později se ale ukáže, že Ford nepozná přítele od nepřítele, a McKaye málem zabije. Dex ho včas zastaví, ale i přesto se Fordovi podaří utéct tak, že vběhne do paprsku Wraithské stíhačky.

Když na něj tým narazí o půl roku později, opět to má pro všechny špatné následky. Ford všechny, kromě Shepparda, nadopuje enzymem a nutí tým, aby mu pomohl zničit Wraithskou loď. Fordovi se totiž podařilo najít skupinku mužů, které také naučil být závislé na enzymu a s jejichž pomocí se rozhodl vyhlásit válku Wraithům. Jeho plán samozřejmě nevyjde, a poté, co pomůže Sheppardovi a jeho týmu utéct z Wraithské lodi, sám mizí v jejích útrobách.

Letectvo vede Forda jako pohřešovaného, ale nikdo nepochybuje o tom, že na něj, potloukajícího se někde po galaxii Pegasus, určitě ještě narazí.

Biografie herce

Rainbow Sun Francks hraje poručíka Aidena Forda, nadšeného mladého důstojníka, který se po Sheppardovi stane druhým nejdůležitějším velitelem.

Ve věku 24let(?) již nahromadil působivý seznam úspěchů ve světě hraní a hudby. Syn slavného kanadského herce/hudebníka/umělce a aktivisty dona Franckse a bratr zpěvačky/herečky Cree Summer, debutoval ve čtyřech letech v dětském seriálu "Sesame Street".

Již v raném věku založil svou první hudební skupinu Dynasty a hrál ve westernové mini-sérii "Black Fox" spolu s Christopherem Reevem a Tony Toddem. Po celý svůj život se nadšeně zajímá o hudbu, hrál na flétnu, pozoun a psal.

Filmografie

Stargate: Atlantis (2004) TV Series (Rainbow Sun Francks) .... Lt. Aiden Ford, USMC
Electric Circus (1988) TV Series (Rainbow Sun Francks) .... Host (2002-2003)
Love Song (2000) (TV) .... Calvin dumas
Love Come Down (2000) (Rainbow Sun Francks) .... Julian
One Heart Broken Into Song (1999) (Rainbow Sun Francks) .... Hank Johnson
Planet of Junior Brown, The (1997) (Rainbow Sun Francks) .... Buddy Clark
Black Fox: Good Men and Bad (1995) (TV) .... Frank Johnson
Black Fox: The Price of Peace (1995) (TV) .... Frank Johnson

DOKTOR BEKET

 Doktor Beckett je hlavním lékařem na Atlantis. Je Skot a dobrý přítel doktora McKaye. Původně byl přiřazen jen na základnu v Antarktidě, aby později následoval expedici do galaxie Pegasus. Objevil tzv. ATA gen, který umožňuje vybraným lidem ovládat antickou technologii, protože sám tento gen má. Přišel i na to, jak gen uměle implantovat, tedy vynalezl genovou terapii, jež první podstoupil doktor McKay. Tato terapie se ujala a ačkoliv je účinná jen u 48% lidí, většina lidí, mířících po znovu spojení Atlantis se Zemí, tuto terapii podstupuje, aby tak mohli piloti ovládat Jumpery a vědci antická zařízení. Jeho přísaha a lékařská etika dostala několikrát zabrat, když např. pomohl rase Hoffanů ve vývoji látky, zabíjející Wraithy a 50% lidí, kteří ji použijí. Utrpěl tehdy osobní ztrátu v podobě smrti jedné z Hoffanských vědkyň, která zemřela po použití právě tohoto séra. Je považován za jednoho z předních expertů na biologii Wraithů, ale jeho retrovirus, který vymyslel a jež by měl Wraithy přeměnit na lidi, způsobil víc škody než užitku. Když byl použit jako zbraň, Beckett měl oprávněné námitky a později tento výzkum raději uzavřel a dál se mu nevěnoval. Z jeho pokusů totiž vzešli jen další nepřátelé, v čele s Wraithem Michealem, přeměněného z Wraitha v člověka a zpět.

Carson Beckett pochází z početné rodiny, má pět sourozenců a velmi starostlivou matku. Během tří let v expedici se z původně bojácného doktora, který odmítal cestovat bránou, stal odhodlaný lékař, nebojící se jít i do boje, aby uchránil svoje přátele.

Avšak záchrana životů pro něj zůstávala hlavní věcí. Zemřel při záchraně jednoho pacienta, kdy byl nucen mu vyjmout z těla výbušný nádor, který krátce po operaci explodoval.

Zprávu o jeho smrti předával Carsonově rodině Rodney McKay.


Biografie herce

Paul McGillion se narodil v Paisley ve Skotsku jako šesté ze sedmi dětí. V posledních 15ti letech se hodně věnoval filmu, televizi a divadlu.

Jeho filmografie hovoří sama za sebe...

Filmografie

Stargate: Atlantis (2004) TV Series .... Dr. Carson Beckett (2005)
The Deal (2005) .... Richard Kester
Jack (2004) (TV) .... Bob
Thanksgiving Family Reunion (2003) (TV) .... Sheriff Kirkland
See Grace Fly (2003) .... Dominic McKinley
Lonesome Joe (2003)
A Guy Thing (2003) .... Curt
Replicant (2001) .... Hal the Captain
Love and Treason (2001) (TV) .... Richard Keith
NTSB: The Crash of Flight 323 (2001) (TV) .... Joe
My 5 Wives (2000) .... Paul the Waiter
Dangerous Attraction (2000) .... Phillip Broger
Skullduggery (2000) TV Series .... Marlon Carlson
Double Edged (2000)
Something More (1999) .... Chris
A Cooler Climate (1999) (TV) .... Young Policeman
Sploosh (1998)
Saving Grace (1998) .... Gene
NightScream (1997) (TV) .... Deputy Nance
She Woke Up Pregnant (1996) (TV) .... Marshall
Have You Seen My Son (1996) (TV) .... Mr. McQuinn
Crying Freeman (1995) .... Detective
The Final Goal (1995) .... Conway

See Grace Fly (2003) (režisér)


Význačné role v TV seriálech:

"Cold Squad" v epizodě: "No Life Like It" (epizoda # 7.1) 4.9.2004
"Jake 2.0" hrál "Earl Wenk" v epizodě: "The Prince and the Revolution" (epizoda # 1.11) 10.12.2003
"The Twilight Zone" hrál "George" v epizodě: "It's Still a Good Life" (epizoda # 1.31) 19.2.2003
"Smallville" hrál "Lex' Lackey" v epizodě: "Insurgence" (epizoda # 2.12) 21.1.2003
"Just Cause" v epizodě: "Code of Silence" (epizoda # 1.7) 3.11.2002
"Cold Squad" hrál "Neil Cranston" v epizodě: "Life'll Kill Ya: Part 1" (epizoda # 6.4) 12.10.2002
"Da Vinci's Inquest" hrál "Constable Kozak" v epizodě: "The Sparkle Tour" (epizoda # 3.12) 30.1.2001
"Seven Days" hrál "Brandon" v epizodě: "Playmates and Presidents" (epizoda # 2.22) 17.5.2000
"Higher Ground" v epizodě: "Our Strongest Link" (epizoda # 1.4) 4.2.2000
"Viper" hrál "John Kane" v epizodě: "Seminar From Hell" (epizoda # 3.12) 1.2.1999
"Cold Squad" v epizodě: "Dwayne Douglas Smith" (epizoda # 2.8) 20.11.1998
"First Wave" hrál "Raphael" v epizodě: "Lungfish" (epizoda # 1.7) 21.10.1998
"Mercy Point" hrál "Private Banes" v epizodě: "New Arrivals" (epizoda # 1.1) 6.10.1998
"The Sentinel" hrál "Boz Tate" v epizodě: "Love Kills" (epizoda # 3.18) 18.3.1998
"SG-1" hrál "Young Ernest Littlefield" v epizodě: "The Torment of Tantalus" (epizoda # 1.10) 3.10.1997
"The X Files" hrál "Fred Neiman/Angry Husband" v epizodě: "Small Potatoes" (epizoda # 4.20) 20.4.1997
"Sliders" hrál "First Officer" v epizodě: "Obsession" (epizoda # 2.9) 24.5.1996
"The Commish" hrál "Officer Lee Burnett" v epizodě: "Ghost" (epizoda # 4.10) 4.12.1994
TEYLA EMMAGAN

 Teyla pochází z planety Athos. Poprvé se setkala s lidmi ze Země hned po jejich příchodu do galaxie Pegasus. Její rodnou planetu napadli Wraithové a Athosiané tak byli nuceni ji opustit a odejít na Atlantis.

Zprvu musela bojovat s nedůvěrou, protože ačkoliv se stala aktivní členkou Sheppardova týmu, neustále naráželi na cizích planetách na Wraithy. Na Teylu tak padlo podezření, že je ona nebo někdo z jejích lidí Wraithský špeh. To se později ukáže jako lež, protože Wraithové sice dostávali zprávy od Teyly, ale ta v tom byla nevinně, poněvadž signál vydával její přívěsek na krku, která Sheppard našel na Athosu a Teyle ho věnoval. Tento incident ale způsobil to, že se Athosiané rozhodli odejít z Atlantis na pevninu, která se nachází asi půl hodiny letu od města. Teyla, vědoma si toho, že svým lidem pomůže spíš ve městě než na pevnině, nechala Athosiany odejít, ale sama zůstala v Sheppardově týmu, aby pomohla lidem bojovat s Wraithy.

Teyla má v sobě zvláštní Wraithský gen, který jí umožňuje napojit se na mysl úlu. Tuto schopnost objevila, když se Wraithská flotila blížila k městu a ona je dokázala vycítit. Její tým jí dokonce pomohl objevit planetu, kde se dozvěděla i to, jak ke genu přišla. Jeden Wraithský vědec kdysi experimentoval na Teyliných předcích, protože chtěl udělat proces živení se na lidech efektivnější. Experimentoval s jejich DNA a zanesl do ní i DNA Wraithů. Když to ostatní Wraithové zjistili, lidi zabili, ale některým se povedlo přežít a právě z jejich linie Teyla pochází.

Svou schopnost už několikrát použila, a naučila se jí částečně ovládat. Nejednou už takhle týmu pomohla, když dokázala dokonce řídit Wraithskou loď.

Její vztah se všemi členy týmu je velmi dobrý, a v případě Shepparda to jednu dobu vypadalo i na něco víc, ale potom, co spolu začali pracovat, se jejich vztah ustálil na velmi dobrém přátelství. Teyla si ovšem nejvíce rozumí s Rononem Dexem, jenž se k týmu později připojil a jako jediní dva lidé, kteří nejsou ze Země, spolu často tráví volný čas v tělocvičně.

Teyla už nemá rodinu. Její matka zemřela pravděpodobně, když byla Teyla ještě malá a jejího otce odnesli Wraithové při sklizni. Nejbližší člověk, Athosianská žena, Charin, která byla pro Teylu jako babička, zemřela později na Atlantis.

Pro tuto mladou Athosianku se tak stala Atlantis domovem a svou empatií, soucitem, i schopnostmi vyjednavače, často dokáže v Sheppardovu týmu zastat i místo diplomata.

Biografie herce

Rachel Luttrell jakožto Teyla je krásná a uznávaná vůdkyně jakési primitivní cizí rasy. Stane se z ní však rovnoprávný člen průzkumného týmu Atlantidy.

Narodila se v Tanzanii ve východní Africe. V pěti letech se přestěhovala do Kanady. Je jednou ze čtyř dcer výjimečně hudebně nadané rodiny. Je skvělou herečkou, zpěvačkou i tanečnicí. Studovala balet na prestižní Russian Academy Ballet School a hru na piano v The Royal Conservatory of Canada. Její otec, sám člen mezinárodně uznávaného sboru Mendelsohn Choir, trénoval Rachelin sopránový hlas.

Její první profesionální jevištní debut se odehrál ve hře Miss Saigon a následně účinkovala v "Kráska a zvíře". Nedávno vystudovala Shakespeara na Oxfordské univerzitě.

Filmografie

Stargate: Atlantis (2004) TV Series .... Teyla Emmagan
Stop Thief! (2004) .... Nicky
Everyday Use (2003) .... Dee
Impostor (2002) .... Scan Room rurse
Feast of All Saints (2001) (mini) TV Series .... Lisette
Joe's So Mean to Josephine (1996) .... Girl in Bar
Personal Effects (1992)
Courage (1986) (TV) .... Bobbys Daug
DR.ZELENKA

Dr. Radek Zelenka je český účastník expedice do města Atlantida. Zde působí jako výborný vědec a svými schopnostmi může konkurovat i Dr. McKayovi, se kterým vede neustálé hádky. Několikrát už zachránil Atlantidu (nebo minimálně pomáhal zachránit) a tak je nedílnou součástí celého týmu.

RONON DEX

 Tento vysoký a nemluvný muž pochází z planety Sateda, kterou před několika lety napadli Wraithové. Ve fyziologii jeho lidí je něco, co Wraithům brání se na nich živit, takže jeho lidi vyhladili a z Ronona se stal tzv. runner čili běžec. Wraithové mu dali do zad sledovací zařízení, a pronásledovali ho. Jako jeden z mála ale dokázal na Wraithy vyzrát a unikal sedm let než se setkal s Atlantis týmem. Nejprve zajal Shepparda s Teylou, kteří, ještě spolu s McKayem, pátrali po v té době značně pomateném poručíku Fordovi. Když mu Sheppard nabídne, že mu sledovací zařízení ze zad vyndají, souhlasí a navíc ještě následně zachrání život McKayovi, kterého chce Ford zastřelit. Rononovi je nabídnut exil ve městě a poté, co se přesvědčí, že na jeho planetě nic nezůstalo, rozhodne se nabídku přijmout. Při útoku na Satedu navíc ztratil manželku, takže nemá důvod se tam vracet. Stává se členem Sheppardova týmu a často funguje hlavně jako ochránce. Zpočátku má pochyby, jako bývalý voják své planety, má k Sheppardovu stylu velení výhrady, ale později se naučí ho respektovat a stanou se přáteli. Nejvíce si ale rozumí s Teylou, další mimozemšťankou v týmu. Ta mu pomáhá se přizpůsobit a později dokonce projeví zájem o její meditační cvičení. Největší problémy má s McKayem, který podle něj často moc mluví, ale i oni si k sobě postupně najdou cestu a pomůže k tomu i jejich společné uvěznění na Wraithské lodi a hlavně to, když Rodney s pomocí svých dočasných antických schopností, vyléčí Rononovy rány na zádech, jež mu zbyly po sledovacím zařízení. To se mu totiž do zad dostalo hned dvakrát. Podruhé se mu to stalo, když s týmem přišli na planetu, kterou Ronon ještě jako běžec navštívil, a jejíž obyvatele za to, že mu pomohli, Wraithové téměř vyhladili. Vesničané se chtějí pomstít a tak Ronona Wraithům vydají a ti z něj znovu udělají běžce, a vysadí ho na zdecimované Satedě. Tentokrát ale Ronon není sám a jeho tým se mu vydává na pomoc, přičemž je to Beckett, kdo torpédem z Jumperu zabije posledního Wraitha, s nímž Ronon bojoval a na něhož už mu nestačily síly.

Dex také vlastní zvláštní zbraň, o jejímž původu se nic neví, protože jeho lidé takové neměli. Je to zbraň, která se dá nastavit jak na omráčení, tak na zabití a Ronon bez ní nejde ani na krok.

Ronon má ale i jistý cíl. Dozvěděl se, že 300 obyvatel jeho planety se zachránilo a tak je může hledat a mít naději na shledání se svými lidmi.

Sice svou impulsivností občas ohrožuje případná spojenectví, ale jeho přirozená nedůvěra už několikrát týmu pomohla.


Biografie herce

Narodil se v Honolulu na Hawaii a vyrostl v Norwalku v Iowě. Momoa je herec, umělec a spisovatel. Debutoval jako pravidelný herec v televizní show "Baywatch: Hawaii". V té době potkal svou partnerku Simmone Mackinnon, která v seriálu vystupovala taktéž. V roce 2003 se přestěhoval do Austrálie, kde dále rozvíjel svůj zájem o umění. Vystupoval ve dvou uměleckých pořadech, v jednom na Hawaii a v druhém v Austrálii.

Momoa svůj filmový debut zaznamenal v "Johnson Family Vacation". Dále hrál například v seriálu "North Shore" jako Frankie Seau nebo ve filmu "Tempted".

V současné době rozděluje svůj čas mezi Los Angeles, Vancouver a Austrálii.

Filmografie

Stargate: Atlantis (2004) TV Series .... Ronon Dex (2005)
North Shore (2004) TV Series .... Frankie Seau
Johnson Family Vacation (2004) .... Navarro
Tempted (2003) (TV) .... Kala
Baywatch: Hawaiian Wedding (2003) (TV) .... Jason Ioane
Baywatch (1989) TV Series .... Jason Ioane (1999-2001)DR .MCKAY

Dr. Rodney McKay se poprvé připojil k programu, když zůstal Teal´Cův otisk v bráně a on byl povolán, aby “pomohl” Carterové. Ve skutečnosti ji ­měl spíš znepříjemnit život. Byl převelen do Ruska, kde asi půl roku pomáhal s výzkumem naquadahových generátorů. Vrátil se do SGC, když Anubis útočil na Zemi antickou zbraní­. Jeh ospolupráce se Sam tentokrát vyšla a docela si i porozuměli. Ačkoliv McKayův plán poslat elektromagnetický puls bránou nevyšel, společnými silami přišli na to, jak aspoň dočasně odvrátit hrozbu.
Co se s ním dělo dál není jisté, ale podle některých informací pracoval v Oblasti 51, kde pokračoval ve svém výzkumu naquadahových generátorů.
Když SG1 našla antickou základnu v Antarktidě, McKay se připojil k týmu Dr. Weirové. Ale když Daniel Jackson objevil polohu ztraceného města Atlantis, Rodney se přidal k expedici a stal se tak velícím vědecké sekce na Atlantis.
Hned v prvních dnech se nabídll jako dobrovolník pro experimentální genovou terapii doktora Becketta, s níž by zí­skal ATA gene (Ancient Technology Activation Gene) a mohl by tak ovládat antickou technologii. Vadilo mu totiž, že Beckett, který o antických technologií­ch vlastně nic neví, má možnost díky genu tyto technologie ovládat.
Ovšem člověk, který má nejsilnější gen, je major/podplukovník Sheppard, s nímž jsou s Rodneym velmi dobří přátelé. Sheppard mu i velmi pomohl při začlenění do týmu, kde je velkou pomocí. Při krizi s Genii, kteří během bouře napadli město, sice ukázal jistou slabost tváří v tvář veliteli Kolyovi a jeho výslechovým metodám, ale později dokázal, že se hodně naučil. Zachránil život Elizabeth a dokázal (se Zelenkovou pomocí)také přijí­t na to, jak aktivovat štít, který by ochránil město před bouří.
Platí u něj, že ačkoliv je génius, v běžných situací­ch je celkem nepoužitelný. Jako ve vztahu k ženám. Archeoložka Allina z planety Dagan jeho tým zradila a ani později, s botaničkou Katie Brown, neměl příliš štěstí­. Ale to bylo spíš zapříčiněno tím, že se mu tou dobou v hlavě dost hlasitě ozývala Laura Cadmanová, jejíž vědomí se mu dostalo do hlavy, když je oba vcucla Wraithská stíhačka. I s Laurou má zvláštní vztah, v němž ona ovšem mívá často navrch. Přesto se zdá, že opět navázal vztah s Katie, z něhož by později mohlo něco být. Jenže i do jeho druhé schůzky s Katie zasáhne nešťastná událost v podobě smrti Carsona Beckett. Ta Rodneyho těžce zasáhla, protože Carsona považoval za nejlepšího přítele a klade si jeho smrt za vinu, když dal přednost před rybařením  s ním, právě schůzce s Katie.
Ale ani Rodney není neomylný a jeho ego dokáže občas nadělat pěknou paseku. V případě Projectu Arcturus nezničil jen 5/6 slunečního systému, ale také téměř zničil své přátelství se Sheppardem. Dlouho potom získával svou důvěru zpět. To se mu podařilo až o dost později a velmi nekonvenčním způsobem. Předávkoval se Wraithským enzymem, aby mohl  utéct strážcům z Fordovy skupiny a pomoct tak zbytku svého týmu, uvězněnému na Wraithské lodi.
To, že i ostatním záleží na Rodneym se ale projevilo, až když sám zůstal uvězněný hluboko pod hladinou moře, v poškozeném Jumperu. Tam mu dělala společnost pouze smyšlená Carterová, již si Rodney vytvořil. Sheppard se Zelenkou ze sebe vydali maximum, aby ho zachránili. Stalo se mu také, že po kontaktu s atnickým zařízením získal schopnosti jako telepatie, telekineze a supersluch. Tyto schopnosti ale předcházely povznesení a Rodney, který v tu dobu nebyl na něco takového připravený, téměř zemřel. Naštěstí se ho na poslední chvíli podařilo vrátit do původního stavu a později zjistil, že byl povznesení schopen, ale nechtěl se jen odpoutat od své tělesné schránky.
McKay si nedá pokoj a věčně je někde v maléru. Ocitl se v zajetí­ Wraithů, kde s ní­m ještě byl Ronon Dex. Díky Rononově schopnosti skrývat nože na nemožných mí­stech, se jim podařilo utéct a s pomocí Micheala, Wraitha, se jim povedlo dostat pryč a ještě zabránit­ Hive ship, aby doletěla k Zemi.
Během doby, co je v Sheppardově týmu, už posbíral pár šrámů, to ale není­ zdaleka tak strašné jako to, co ho potkalo dál. Když se dostanou na planetu, kde kdysi Ronon způsobil rozruch ještě jako runer, zasáhne Rodneyho šíp, z čehož má později stále památky. Naví­c ho postřelil jednou i­ Sheppard, který byl spolu s ostatními pod vlivem Wraithské technologie a tak Rodneyho nepoznal.
Rodney je také nucen znovu navázat vztahy se sestrou, Jeannie, která vymyslela způsob, který by mohl pomoci vědcům s technologií ZPM. Vyříkají si spoustu věcí ­ a Rodney se seznámí s neteří Madison, švagrem Calebem a ostatní­ se zase dozví, že Rodney je McKayovo prostřední jméno a jeho první jméno je Meredith.
Expedice v Atlantis je ovšem expert na to, dělat si nepřátele všude po galaxii a když se konečně uklidní situace s Genii, hned si najdou náhradu v podobě Asuranů, lidských Replikátorů, které kdysi Antikové vyvinuli pro boj proti Wraithům. Asurané se ovšem stejně jako Wraithové vymknuli Antikům z rukou (to je normální) a zanechali tu tak lidem další problém, s nímž si musí poradit. Rodney přeprogramuje kód jednoho z Asuranů, takže se týmu podaří utéct z Asuranského zajetí­.
Ale jak už to bývá, nic není bez následků a lidé si tak v Asuranech vytvoří silného nepřítele. Tým také narazí na živé Antiky. Ti se objeví­, když McKay spolu se Sheppardem zkoušejí nový, mezigalaktický most, který by zkrátil cestu mezi oběma galaxiemi.
Antikové kontaktují­ Daedalus,odkud pokus sledují.
Antikům se ovšem nelíbí, jak se lidé starali o jejich město, expedici vykopnou a sami zůstanou pár dní v čele, než se objeví Asurané a všechny Antiky zabijí. Asurané totiž dokázali přepsat svůj kód, díky tomu, jak ho přepsal předtím Rodney u Asurana Niama. Antikové dovolili zůstat jen O´Neillovi s Woosleym, a ty se tým, navzdory Landryho rozkazům, vydává zachránit.
Samozřejmě získají město zpět, vlastně díky Rodneyho nápadu a tak se mohou nastěhovat zpět.
Když o sobě dají Asurané znovu vědět, je to téměř o půl roku později a to jen kvůli unáhlenému útoku, který nařídila armáda. Původně šlo o preventivní úder, protože Asurané stavěli lodě, které měli údajně použít pro útok na Zemi. Ale tento úder způsobí jen nový útok na Atlantis a tak je Rodney, spolu se Zelenkou, nucen vymyslet zoufalý plán, jak utéct před Asuranským paprskem. Vymyslí plán, který jim umožní dokonce s městem odletět, ale objeví se problémy a nejen, že je při odletu z planety těžce zraněna doktorka Weirová spolu s několika dalšími lidmi, ale navíc zůstanou s městem viset uprostřed ničeho a s energií jen na 24 hodin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

supa

(karin, 1. 1. 2008 17:39)

Teda Bene muselo ti to dát zabrat..Tyhle stránky se mi moc líbí..Fakt supa..A taky pěkná fotogalerie.John Shepard je fakt fešák :-*..